Čo by malo dieťatko vedieť pred vstupom do MŠ

Pri prvom vstupe do materskej školy je náročnejšie to, že dieťa zostáva prvýkrát bez blízkeho kontaktu s rodičmi a proces adaptácie býva často náročný a dlhodobý. Dôležitú  úlohu tu hrajú osobnostné vlastnosti, predchádzajúce skúsenosti, no aj pohľad, názory a výchovné pôsobenie rodičov. Niektoré deti sa vyrovnávajú s nástupom do materskej školy okamžite, iné sa dlhé obdobie trápia spolu s rodičmi.

Dieťatko by malo vedieť pri vstupe do MŠ - základné hygienické návyky:

- samostatne sa obliecť, vyzliecť, obúvať a vyzúvať, poznať svoje veci

- vedieť používať lyžicu a samostatne piť z pohára

- nepomočovať sa - vedieť sa vypýtať na toaletu, nepoužívať plienky, používať toaletu a wc papier, vedieť si umyť a osušiť ruky.

Už pred vstupom do materskej školy by sa malo dieťa vedieť zaobísť krátku dobu bez mamy. Príležitostné odlúčenie umožní dieťaťu získať istotu, že mu mama alebo otec neutečie, že sa vráti. Tieto prvé skúsenosti sa pozitívne prejavia len vtedy, keď sa rodičia vrátia v dohodnutú dobu a zbytočne nepredlžujú dobu lúčenia sa s dieťaťom. Rozprávajte sa s ním o tom, že onedlho pôjde medzi iné deti, že sa tam  budú spolu hrať, kresliť, veľa sa naučia a vždy pre neho prídete. A ešte pred nástupom sa choďte s dieťaťom poprechádzať do blízkosti materskej školy a preskúmajte s ním okolie.

Nestrašte ho nástupom do materskej školy a ani nedovoľte nikomu z okolia, aby ho podobným spôsobom zastrašoval. Dieťaťu  sa tým už dopredu podsúva strach a obavy. Ak nechcete, aby vaše dieťa vnímalo škôlku ako niečo, čo je „za trest“, musíte si dávať pozor na to čo hovoríte. Pred dieťaťom by ste mali o škôlke hovoriť len pozitívne. Pripravujte ho na poobedný odpočinok, bez plienok a bez cumlíka. Hračku pri odpočinku učiteľka dieťaťu v prípade potreby ponúkne.

Komunikujte s učiteľkami, pretože vždy je lepšie, ak o zvláštnostiach dieťaťa už dopredu nformujete, ako keby vás mala ona upozorniť na veci, ktoré sú vám známe, len ste ich nepovedali (napr. alergie, zlozvyky, palček v ústach, obhrýzanie nechtov a pod.).